صفحه ها
دسته
دانلود
وبلاگ دوستان
پیوندها
وبلاگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 431369
تعداد نوشته ها : 571
تعداد نظرات : 506
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
 

 


در دنیای امروز با وجود تمام پیشرفتهایی که در زمینه ارتباطات و ابزارهای ارتباط جمعی صورت گرفته اما همچنان قلم و نوشتن از جایگاه و اعتبار خاصی برخوردار است و در این میان « نامه » مکتوبی است که توسط شخص یا اشخاصی که احساس می کنند باید مطلبی را با کسی در میان بگذارند نگاشته می شود. این نگارش می تواند با هدف بیان احساس انتقاد مشورت تبریک تسلیت و باموضوعاتی دیگر باشد.
در هر صورت و به هر علتی که یک نامه نگاشته می شود نشان از توجه نویسنده به شخصی دارد که برایش نامه می نویسد.
مطالبی که به مناسبت دهه فجر در اینجا  می آید مشتمل بر قسمتی از نامه هایی است که به زبان انگلیسی برای حضرت امام خمینی (ره ) نگاشته و ارسال شده و در کتابی تحت عنوان « امام خمینی مخاطبی جهانی » به همت موسسه نشر آثار امام به چاپ رسیده تا علاقه مندان بتوانند با مطالعه این نامه ها امام را این بار از منظر نگاه جهانیان ببینند و هر چه بیشتر با ابعاد مختلف شخصیت ایشان آشنا شوند.
با نگاهی عمومی به کلیه نامه ها می توان وسعت گسترده مخاطبان رااز نظر مکانی دریافت . با اینکه این مجموعه فقط به نامه های مربوط به کشورهای اروپایی و آمریکایی می پردازد ولی باز هم تنوع ملیت نگارندگان قابل توجه است .
از نکات مهمی که در این مجموعه به چشم می خورد مساله سبک نامه نگاری نویسندگان است . در میان نامه ها می توان به نامه های زیادی دست یافت که متنی صریح و صمیمی دارند که این مساله نشان از احساس صمیمت نزدیکی و راحتی نویسنده با حضرت امام دارد و این در حالی است که ایشان بیش از 70 سال سن داشتند و در جایگاه رهبری یک جامعه بودند .
با پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره ) وموج گسترده ای که این رویداد در کل جهان به وجود آورد افکار عمومی مردم دنیا تحت تاثیر قرار گرفت و همه کنجکاو بودند بدانند که این انقلاب تا کجا می تواند دوام پیدا کند. به خصوص اینکه در سالهای اولیه پیروزی انقلاب منافقان هم بیکار ننشستند و با ترور شخصیتهای برجسته نظام سعی در تضعیف و فروپاشی این انقلاب داشتند و پس از چندی نیز جنگی ناخواسته بر ایران تحمیل شد. جنگی ناعادلانه که در آن همه سپاه کفر از سراسر جهان با پیشرفته ترین امکانات و تجهیزات نظامی در مقابل انقلابی که هنوز چند ماهی از تولد آن نگذشته بود قد علم کردند. اما به یاری خداوند بزرگ و رهبری آگاهانه و مدبرانه حضرت امام و با فداکاری و از جان گذشتگی جوانان برومند این مرز و بوم انقلاب همچنان پا بر جا و پرصلابت تر از گذشته شد. استکبار جهانی که گمان نمی کرد این انقلاب با این همه مشکلات عدیده بخصوص جنگ بتواند پایدار بماند با بهره گیری از ابزار تبلیغات و رسانه دست به کار شد و سعی کرد با انعکاس اخبار دروغ اذهان مردم را نسبت به حضرت امام و انقلاب اسلامی ایران مشوش سازد و امام و ملت را نه آنگونه که هستند بلکه آنگونه که خو می خواهند به دنیا معرفی سازند و در این راه هم از هیچ تلاشی فروگذار نکردند. غافل از اینکه خورشید وجود امام و انقلاب ایران فروزان تر از آن است که بتوان آن را پشت ابرهای ظلمت پنهان ساخت .
باوجود تمام این تبلیغات منفی باز هم افراد بسیار بودند که توانستند با حضرت امام ارتباط دوستانه ای برقرار کنند و به ایشان نه فقط به عنوان یک رهبر دینی بلکه به عنوان یک دوست پدر و راهنما ابراز ارادت نمایند و یا از ایشان درخواست کمک کنند. در این میان ارتباط ساده و پاک جوانان باوجود فرسنگها فاصله از حضرت امام و با اینکه هرگز ایشان را از نزدیک ندیده و یا با ایشان صحبتی نکرده بودند بیش از همه انسان را متحیر می سازد.
اینها همه نشان از شخصیت بی نظیر و جهانی حضرت امام و تاثیر گفتار و رفتار ایشان بر دلهای انسانهای حقیقت جو در سراسر جهان دارد تاثیری که نه با اختلاف سن نه دوری مسافت نه تبلیغات منفی و نه با هیچ چیز دیگری قابل خنثی شدن نیست . حضرت امام نه بر یک کشور که بر دلهای همه انسانهای حق طلب در سراسر دنیا حکومت می کردند.
نامه ای برای تولد امام
به یک پدر بزرگ عزیز
خداوند از آسمان بر شما رحمت فرستد از شما خشنود باشد
پروردگار به شما سلامت و سعادت عنایت فرماید
با عشق خود شما را محصور نماید
و با امید به اینکه اطمینان یابید دست او همواره به همراه شماست .
امروز و هر روز
این دعای خاص من است .
تولد شما مبارک !
« روث و تروث » از آمریکا
پدر عزیزم !
ممکن است که شما از این نامه شگفت زده شوید. من دختری علاقه مند به فرهنگ اسلامی هستم . من دوستان ایرانی بسیاری دارم که در مایسور زندگی می کنند. من متوجه شرایط بد ایران شده ام و احساس می کنم که از شاه متنفر هستم .
پدر! دوستانم تمام چیزها را در خصوص زندگی شما به من گفتند و اینکه شاه چگونه پسر شما را کشت . دراین خصوص احساس ناراحتی و تاسف می کنم . من این نامه را می نویسم چون می خواهم چیزی به شما بگویم من شما را به عنوان پدر خود محسوب می کنم . من دختر یتیمی هستم . اخیرا یک مسلمان شیعه شده ام و مشغول انجام تمامی آداب آن هستم . آنچه که از شما می خواهم این است که :
پدر! مرا دختر خود محسوب کنید و دو سطر را با دستخط خود برایم بنویسید. دوستانم گفتند که شما برای هیچ کس نمی نویسید اما من گفتم که شما خواهید نوشت . پس پدر! برایم بنویسید.
دفعه بعد خواهید دید که من برای شما نامه ای فقط به زبان فارسی خواهم نوشت . یکی از عکس هایتان را برای من امضا کرده و بفرستید. پدرجان !فکر نکنید که از شما خواهش می کنم بلکه من عاجزانه از شما تقاضا می کنم . من آماده هستم تا زندگی خود را به هر نحوی که برای شما سودمند باشد فدا کنم .
خواهش می کنم پدر! به شما امید دارم
ل .ن
از هند 12 دسامبر 1978


X